Knihovní služby informačního systému Univerzity Karlovy  
Aleph » O systému Aleph » Moduly » Výpůjční protokol
O systému Aleph
Hlavní rysy
Standardy
Architektura s.
Moduly
Pro nové zájemce
Kontakty
Uživatelé
Školení
Přidané služby
Podpora
Odkazy
 
 

Výpůjční protokol


Jaké funkce knihovna hledá, když chce provozovat výpůjční proces hladce a efektivně? Hledá systém, který umožňuje úpravy a nastavení jak na místní, tak systémové úrovni, který dovoluje pracovat offline, když je přerušeno spojení, který uchovává přesné záznamy o každé transakci - zkráceně systém, který pomáhá čtenářům knihovny. To je přesně to, co Aleph 500 přináší do výpůjčního procesu.


Prostředí výpůjčního procesu v Alephu umožňuje flexibilně nastavovat výpůjční politiku pomocí velkého množství upravovatelných parametrů. Aleph umožňuje definovat délky výpůjček podle statusu čtenáře, statusu položky, lokace a kalendáře. Provádí okamžité kontroly rezervací a výpůjček čtenářů k zajištění správné cirkulace dokumentů. Rychlé zpracování je rozšířeno o integrovaný platební systém, který umožňuje zavádění pokut, poplatků a dalších knihovnou definovaných transakcí. Dovoluje také pracovníkům příjímat poplatky a pokuty nebo je naopak zamítat. Systém také generuje bohaté statistické přehledy a zprávy, včetně podrobných auditů mapujících všechny platebná transakce. Čtenáři ocení sofistikovanou MVS a funkce pro doručovaní dokumentů, které nabízejí plynulou výměnu informací mezi knihovnami a dodavateli dokumentů po celém světě. Aleph je schopen vyřizovat velké množství transakcí současně a aktualizovat databází on-line v reálném čase.


V Alephu mohou čtenáři prodlužovat své výpůjčky, podávat žádosti o fotokopie a zobrazit seznam výpůjček a rezervací pro tisk. Rezervace mohou vytvářet knihovníci nebo sami čtenáři podle politiky knihovny. Systém také podporuje elektronické akademické rezervace pro potřeby kurzů podle řady ukazatelů, jako je název kurzu, číslo kurzu, jméno školitele. Na základě oprávnění může čtenář přistupovat ke všem informacím s údaji o statusu výpůjček a rezervací.


Aleph 500 podporuje krátkodobé výpůjčky (už od 30 minut), a to fixní i pohyblivé. Podle politiky knihovny si mohou čtenáři předem rezervovat dokumenty na fixní krátkodobé výpůjčky.

Součástí systému Aleph je také sofistikovaný modul Čítárna (Studovna), který eviduje dokumenty pro použití ve studovně. Modul řídí přesuny dokumentů mezi uzavřenými sklady a studovnou.


Aleph nabízí pracovníkům funkce k úpravě pracovního prostředí podle svých zvyklostí. Se systémem je možno pracovat jak pomocí klávesnice, tak pomocí myši.


V případě, že dojde k přerušení spojení mezi stanicí a serverem, je k dispozici funkce off-line výpůjčního procesu, která umožní pokračovat v práci. Transakce, jako jsou výpůjčky a vrácení, se v takovém případě ukládají na lokální stanici do souboru, který se po obnově spojení přenese na server. Aleph poté zkontroluje a zrealizuje transakce v databázi a vytvoří seznam všech nesrovnalostí.


Systém Aleph 500 slouží i pro potřeby velkých knihoven a konsorcií, které mají pobočky. Proto systém pro každého čtenáře vytváří hierarchické záznamy. Čtenářský záznam obsahuje "globální" administrativní informace, které používá celý knihovnický systém, a "lokální" informace, jako jsou výpůjční oprávnění a konec platnosti průkazu, které jsou platné pouze pro danou místní pobočku.

Tento dokument..   

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 Iva Příbramská

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

25.06 2014 12:33

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace: 25.05 2016 12:06, © ÚVT